Gravity and 12 Years a Slave tie for PGA Award

For the first time ever, The Producers Guild of America announced a tie for its top prize, with both Gravity and 12 Years a Slave sharing the Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures at the PGA Awards, which were presented at the Beverly Hilton in Los Angeles last night. The result blows open the race for the Best Picture Oscar, which previously had 12 Years a Slave and American Hustle as front-runners.

Check out a full list of winners here (highlighted in red)…

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures
American Hustle (Columbia Pictures)
Producers: Megan Ellison, Jon Gordon, Charles Roven, Richard Suckle
Blue Jasmine (Sony Pictures Classics)
Producers: Letty Aronson, Stephen Tenenbaum
Captain Phillips (Columbia Pictures)
Producers: Dana Brunetti, Michael De Luca, Scott Rudin
Dallas Buyers Club (Focus Features)
Producers: Robbie Brenner, Rachel Winter
Gravity (Warner Bros. Pictures)
Producers: Alfonso Cuarón, David Heyman

Her (Warner Bros. Pictures)
Producers: Megan Ellison, Spike Jonze, Vincent Landay
Nebraska (Paramount Pictures)
Producers: Albert Berger, Ron Yerxa
Saving Mr. Banks (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Producers: Ian Collie, Alison Owen, Philip Steuer
12 Years a Slave (Fox Searchlight Pictures)
Producers: Anthony Katagas, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Brad Pitt & Dede Gardner

Wolf of Wall Street (Paramount Pictures)
Producers: Riza Aziz, Emma Koskoff, Joey McFarland

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures
The Croods (DreamWorks Animation)
Producers: Kristine Belson, Jane Hartwell
Despicable Me 2 (Universal Pictures)
Producers: Janet Healy, Chris Meledandri
Epic (Twentieth Century Fox)
Producers: Jerry Davis, Lori Forte
Frozen (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Producer: Peter Del Vecho

Monsters University (Pixar Animation)
Producer: Kori Rae

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television
American Horror Story: Asylum (FX)
Producers: Brad Buecker, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Alexis Martin Woodall, Ryan Murphy, Chip Vucelich
Behind the Candelabra (HBO)
Producers: Susan Ekins, Gregory Jacobs, Michael Polaire, Jerry Weintraub

Killing Kennedy (National Geographic Channel)
Producers: Mary Lisio, Larry Rapaport, Ridley Scott, Teri Weinberg, David W. Zucker
Phil Spector (HBO)
Producers: Michael Hausman, Barry Levinson
Top of the Lake (Sundance Channel)
Producers: Philippa Campbell, Jane Campion, Iain Canning, Emile Sherman

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures
A Place At The Table (Magnolia Pictures)
Producers: Julie Goldman, Ryan Harrington, Kristi Jacobson, Lori Silverbush
Far Out Isn’t Enough: The Tomi Ungerer Story (First Run Features)
Producers: Brad Bernstein, Rick Cikowski
Life According To Sam (HBO Documentary Films)
Producers: Andrea Nix Fine, Sean Fine, Miriam Weintraub
We Steal Secrets: The Story Of Wikileaks (Focus Features)
Producers: Alexis Bloom, Alex Gibney, Marc Shmuger

Which Way Is The Front Line From Here?  The Life And Time Of Tim Hetherington (HBO Documentary Films)
Producers: James Brabazon, Nick Quested

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama
Breaking Bad (AMC)
Producers: Melissa Bernstein, Sam Catlin, Bryan Cranston, Vince Gilligan, Peter Gould, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren, George Mastras, Diane Mercer, Thomas Schnauz, Moira Walley-Beckett

Downton Abbey (ITV – United Kingdom; PBS – United States)
Producers: Julian Fellowes, Nigel Marchant, Gareth Neame, Liz Trubridge
Game of Thrones (HBO)
Producers: David Benioff, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, D.B. Weiss, Christopher Newman, Greg Spence, Carolyn Strauss
Homeland (Showtime)
Producers: Henry Bromell, Alexander Cary, Michael Cuesta, Alex Gansa, Howard Gordon, Chip Johannessen, Michael Klick, Meredith Stiehm
House of Cards (Netflix)
Producers: Joshua Donen, David Fincher, Karyn McCarthy, John Melfi, Eric Roth, Kevin Spacey, Beau Willimon

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy
30 Rock (NBC)
Producers: Jack Burditt, Robert Carlock, Luke Del Tredici , Tina Fey, Matt Hubbard , Marci Klein, Jerry Kupfer , Colleen McGuinness, Lorne Michaels, David Miner, Dylan Morgan , Jeff Richmond , Josh Siegal, Tracey Wigfield
Arrested Development (Netflix)
Producers: John Foy, Brian Grazer, Ron Howard, Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Troy Miller, Richard Rosenstock, Jim Vallely
Big Bang Theory, The (CBS)
Producers: Bill Prady, Chucke Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima Belyeu
Modern Family (ABC)
Producers: Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Ben Karlin, Elaine Ko, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeffrey Morton, Dan O’Shannon, Jeffrey Richman, Chris Smirnoff, Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny Zuker

VEEP (HBO)
Producers: Simon Blackwell, Christopher Godsick, Armando Iannucci, Stephanie Laing, Julia Louis-Dreyfus, Frank Rich, Tony Roche

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television
30 for 30 (ESPN)
Producers: Bill Simmons, John Dahl, Erin Leyden, Connor Schell
Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)
Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

Duck Dynasty (A&E Networks)
Producers: Deirdre Gurney, Scott Gurney, Mike Odair, Hugh Peterson, Adam Saltzberg, Charlie Van Vleet
Inside The Actors Studio (Bravo)
Producers: James Lipton, Shawn Tesser, Jeff Wurtz
Shark Tank (ABC)
Producers: Mark Burnett, Becky Blitz, Bill Gaudsmith, Yun Lingner, Clay Newbill, Jim Roush, Laura Skowlund, Max Swedlow

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television
The Colbert Report (Comedy Central)
Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Paul Dinello, Barry Julien, Matt Lappin, Emily Lazar, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell, Jon Stewart

Jimmy Kimmel Live (ABC)
Producers: David Craig, Ken Crosby, Doug DeLuca, Gary Greenberg, Erin Irwin, Jimmy Kimmel, Jill Leiderman, Molly McNearney, Tony Romero, Jason Shrift, Jennifer Sharron, Josh Weintraub
Late Night with Jimmy Fallon (NBC)
Producers: Hillary Hunn, Lorne Michaels, Gavin Purcell, Michael Shoemaker
Real Time with Bill Maher (HBO)
Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin, Matt Wood
Saturday Night Live (NBC)
Producers: Ken Aymong, Erin Doyle, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, Lindsay Shookus

The Award for Outstanding Producer of Competition Television
The Amazing Race (CBS)
Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo
Dancing With The Stars (ABC)
Producers: Ashley Edens-Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur
Project Runway (Lifetime)
Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands
Top Chef (Bravo)
Producers: Tom Colicchio, Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Erica Ross, Nan Strait, Andrew Wallace
The Voice (NBC)
Producers: Stijn Bakkers, Mark Burnett, John de Mol, Chad Hines, Lee Metzger, Audrey Morrissey, Jim Roush, Kyra Thompson, Nicolle Yaron, Mike Yurchuk, Amanda Zucker

The Award for Outstanding Sports Program
24/7 (HBO)
Hard Knocks (HBO)
Monday Night Football (ESPN)
Real Sports With Bryant Gumbel (HBO)
SportsCenter (ESPN)

The Award for Outstanding Children’s Program
Dora the Explorer (Nickelodeon)
iCarly (Nickelodeon)
Phineas and Ferb (Disney Channel)
Sesame Street (Sprout)
SpongeBob Squarepants (Nickelodeon)

The Award for Outstanding Digital Series
Burning Love (http://screen.yahoo.com/burning-love/)
Epic Rap Battles of History (www.epicrapbattlesofhistory.com)
The Lizzie Bennet Diaries (www.youtube.com/lizziebennet)
Video Game High School (http://www.rocketjump.com/category/vghs)
Wired: What’s Inside (http://video.wired.com/series/what-s-inside)

So, which film do you think will take home the Best Picture Oscar? Let us know in the comments below…

Around the Internet…